top of page

Práce v Irsku - po příjezdu

Co je PPS a jak si ho zařídím?

PPS neboli Public Personal Number je unikátní identifikační číslo, které Ti umožní legální fungování v Irsku. S jeho pomocí získáš legální pracovní smlouvu, budeš zaveden do tamního daňového a pojištěneckého systému a také zamezuje záměně dvou osob – třeba u jmenovců.


Založení PPS čísla je otázka 15 minut na úřadě. Doslovně míněno, protože každý žadatel má v systému skutečně jen 15minutové okénko. Nejprve je třeba se zaregistrovat a potom o schůzku požádat pomocí online formuláře. Proces je velice snadný a rychlý.

Co je ale podstatné – nemá smysl o PPS žádat, dokud nemáš práci. Systém totiž zpřísnil pravidla a od roku 2016 je potřebné alespoň přislíbení práce (písemné). Pracovní smlouvu po zaměstnavateli nechtěj – dostat ji nemůžeš, protože k jejímu vytvoření potřebuje zaměstnavatel právě Tvé PPS. To je trochu začarovaný kruh a proto potřebuješ písemný „příslib“ práce. Výhodou ale je, že s takovýmto jediným papírem si vystačíš jak při žádosti o PPS i při zakládání bankovního účtu a pokaždé to bude otázka 15 minut.


Ještě než budeš o PPS žádat, je třeba mít vyřešeno bydlení. Průkazka totiž chodí poštou. Tím se systém chrání před manipulacemi a taky si ověřuje, že v Irsku skutečně bydlíš.


Postup získání PPS:

  • Najdi práci a požádej zaměstnavatele o písemné přislíbení práce.

  • Zaregistruj se na https://www.mywelfare.ie/Account/Login

  • Zažádej o schůzku na příslušné pobočce úřadu vydávajícího PPS.

  • Dostav se v určený čas na schůzku a respektuj 15minutové okénko.

  • Na pobočce vyplníš krátký dotazník, předáš úředníkovi písemný příslib práce a adresu pro zaslání průkazky a budeš vyfocen kvůli fotce do průkazní karty.

  • To je vše. Můžeš požádat o dočasné potvrzení a platná průkazka ti přijde poštou zpravidla do několika pracovních dní.

Irská simka

Pořídit si irské telefonní číslo je první věc, kterou v Irsku udělej. Předvolba +353 je vstupenka na místní pracovní trh. Pokud budeš rozdávat životopisy s českým číslem, velmi pravděpodobně Ti nezavolá nikdo. Na místní číslo se kouká úplně jinak, a proto je tak důležité.

Můžeš si samozřejmě vybrat mezi velkými operátory, jejichž pobočky najdeš v centrech měst. Osobně ale doporučuju operátora Lyca mobile. Jejich simkartu získáš zdarma ve spoustě obchodů s potravinami, trafikách a dalších. Stačí jen na výloze hledat samolepku Lyca mobile.

Tam, kde je možné, si na pokladnách můžeš rovnou i dobít kredit („top-up“). Na pokladně si dobiješ za libovolnou částku a dostaneš účtenku s kódem, který pošleš jako sms na uvedené číslo. Cena Ti bude navýšena o 50centový poplatek. Obratem Ti přijde potvrzení o navýšení kreditu. Dobíjet si samozřejmě můžeš i kartou na webu lycamobile.com. Ten má výhodu v podobě procenta (dle částky) kreditu jako bonus.

Založení irského bankovního účtu

Založit si v Irsku bankovní účet je záležitost patnácti minut, ale má to jedno obrovské „ALE.“

Irské banky bych dvěma slovy charakterizoval jako vstřícné a opatrné. Přitvrdily totiž a účet Ti otevřou, jen pokud se prokážeš kopií účtu za energie psanou na tvé jméno. To v podstatě znamená, že musíš v Irsku vlastnit nemovitost. Jinak Tvoje jméno na účtech nebude. Pozor… už nestačí ani „proof of adress“ od domácího. Nepomůže Ti od něj ani kombinace potvrzení, že u něj/ní opravdu bydlíš v podnájmu, a kopie účtu za energie s jeho/jejím podpisem. Vlastnit v Irsku nemovitost, když jsi právě přijel, ale samozřejmě nejde. Banky se takto brání otevírání účtů kde komu, což se dá nakonec pochopit. Proto do banky tedy jen tak nechoď – nemá to smysl.

Úplně první věcí je sehnat práci. Jakmile ji najdeš, zeptej se zaměstnavatele, jestli by byl ochotný posílat Ti výplatu na český účet vedený v eurech. Takový si můžeš ještě doma snadno založit a pak stačí dát zaměstnavateli IBAN. Všechno jde, je to jen o domluvě mezi lidmi.

Naštěstí pro získání irského účtu existuje jedna cesta. Je opět o domluvě se zaměstnavatelem. Řekni mu, že Ti banka nezaloží účet a požádej ho o písemné potvrzení, že účet zakládáš za účelem příjmu mzdy. Zaměstnavatel se v podstatě stane takovým garantem, že k tomuto účelu bude účet opravdu sloužit. Má to jediné omezení – musíš si účet otevřít u stejné banky, jakou má on. To Ti ale v začátku může být celkem jedno. Pokud Tvůj šéf o téhle možnosti nebude vědět, požádej ho, ať se u své banky informuje anebo si u banky vyžádej podklady. V praxi to nic těžkého není. Jen jedna A4 s textem zaměstnavatele a razítkem.

Mezi největší banky v Irsku se řadí Bank of Ireland, AIB a Ulster bank. Jako cizinec rovnou zapomeň na sjednávání online a také nehledej něco jako účet zdarma. V podstatě každý účet je zpoplatněný. Ovšem v poměru k irským výdělkům je to částka zanedbatelná.

Co je to Emergency tax?

V určitých případech se můžeš potkat s tím, že Ti zaměstnavatel bude povinen z platu strhavát tzv. havarijní či nouzovou daň (emergency tax). Jedná se o jakousi „pojistnou“ daň, jejíž smysl mi nedokázal přesně nikdo, včetně zaměstnavatele, vysvětlit. Podstatné je, že když v Irsku začínáš – z pravidla se jí nevyhneš. Ještě důležitější ale je, že se jí dá zbavit a hlavně je to daň vratná!

Kdy se tak stane?

  • Pokud o Tebe zaměstnavatel neobdržel osvědčení o daňovém zápočtu za aktuální rok

  • Pokud od Tebe neobdržel formulář P45 za aktuální nebo minulý rok.

  • Pokud od Tebe obdržel formulář P45, kde byla emergency tax uplaněna.

  • Pokud od Tebe obdržel formulář P45, ale bez platného PPS čísla.

Kdy a jak se zbavit zatížení „havarijní daní?“

Nejde říct, po jak dlouhé době se dá emergency tax zbavit. Zpravidla se strhává jeden měsíc, ale můžou to být dva týdny, ale i dva měsíce (osobně jsem se ji zbavil až po měsíci a půl a můj irský kolega už po dvou týdnech).
K tomu účelu existuje docela jednoduchý, přehledný a interaktivní formulář 12A. Ke stažení zde. Vyplníš ho a předáš zaměstnavateli. Ten vyplní zbývající stránku a zašle na úřad. I tady platí, že jsou irské úřady relativně flexibilní a hbité, takže by celý proces neměl trvat zbytečně dlouho.

Nevýhodou tedy je, že je Ti po celou dobu (každý týden) z platu strhávána tato daň, což do začátku nepotěší. Výhodou ale je, že se jedná o vratnou daň! Tzn, že jakmile se Ti povede z ní vystoupit, dostaneš blokované peníze v příští výplatě jednorázově zpět a to naopak velice potěší! :)

máš nějaký dotaz?

Výborně! Zpráva byla přijata.

© 2017

bottom of page